IMSA-11501S-10C-GFN1
- Manufacturer Part Number:
- IMSA-11501S-10C-GFN1
- Manufacturer/Brand:
- IRISO Electronics
- Part of Description:
- CONN FFC BOTTOM 10POS 0.5MM R/A
- Manufacturer :
- IRISO Electronics
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Cable End Type :
- Notched
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Bottom
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Features :
- Solder Retention
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.134" (3.40mm)
- Housing Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Locking Feature :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions :
- 10
- Operating Temperature :
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 50V