CI2503P1H00-LF
Manufacturer Part Number:
CI2503P1H00-LF
Manufacturer/Brand:
CviLux
Part of Description:
3 POS 2.50MM (.098) WIRE TO BOAR
Stock Condition:
4,990
Manufacturer :
CviLux
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
120.0µin (3.05µm)
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
0.134" (3.40mm)
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Detent Lock
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Ivory
Insulation Height :
0.193" (4.90mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
3
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.098" (2.50mm)
Product Status :
Obsolete
Row Spacing - Mating :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Solder
Voltage Rating :
250VAC