CP6012P1H00-NH
Manufacturer Part Number:
CP6012P1H00-NH
Manufacturer/Brand:
CviLux
Part of Description:
HORZ HEADER 5.70MM 12 POS
Stock Condition:
2,048
Manufacturer :
CviLux
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
0.142" (3.61mm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
23A
Fastening Type :
Locking Ramp
Features :
Board Guide
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.572" (14.53mm)
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
12
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.224" (5.70mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.224" (5.70mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Solder
Voltage Rating :
600VAC