55/7313-24-0/2/9-0CS2738
Manufacturer Part Number:
55/7313-24-0/2/9-0CS2738
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
CABLE 3COND 24AWG BLACK SHLD
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper Alloy, Silver Coated
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.097" (2.46mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0050" (0.127mm)
Jacket Color :
Black
Length :
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
24 AWG