55A1832-22-53/56/59-5
Manufacturer Part Number:
55A1832-22-53/56/59-5
Part of Description:
CABLE 3COND 22AWG GREEN SHLD
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
19/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.143" (3.63mm)
Jacket (Insulation) Material :
Fluoropolymer
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0075" (0.191mm)
Jacket Color :
Green
Length :
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
22 AWG