TBP03R2-350-03BE
Manufacturer Part Number:
TBP03R2-350-03BE
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, RECEPTACL
Stock Condition:
1,973
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Blue
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
7A
Current - UL :
8 A
Features :
Notch Guide
Header Orientation :
Vertical
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.138" (3.50mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
3
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
250 V
Voltage - UL :
300 V