55/LF1122-28-6/9-9CS3245
Manufacturer Part Number:
55/LF1122-28-6/9-9CS3245
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
CABLE 2COND 28AWG WHITE SHLD
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
7/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.087" (2.21mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0080" (0.203mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
28 AWG