55PCL2124H-24-9/96-9C3109
Manufacturer Part Number:
55PCL2124H-24-9/96-9C3109
Part of Description:
CABLE 2COND 24AWG WHITE SHLD
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper Alloy, Silver Coated
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.088" (2.24mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0050" (0.127mm)
Length :
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
24 AWG