BF050-10-A-B-0600-0300-L-G
Manufacturer Part Number:
BF050-10-A-B-0600-0300-L-G
Manufacturer/Brand:
GCT
Part of Description:
10POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, T
Stock Condition:
2,455
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Mating :
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post :
0.118" (3.00mm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.079" (2.00mm)
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Overall Contact Length :
0.433" (11.00mm)
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.079" (2.00mm)