M80-4D12005S1-00-000-00-000
- Manufacturer Part Number:
- M80-4D12005S1-00-000-00-000
- Part of Description:
- CONN RCPT 20POS CRIMP 22AWG GOLD
- Cable Termination :
- Crimp
- Connector Type :
- Receptacle
- Contact Finish Thickness :
- 11.8µin (0.30µm)
- Contact Type :
- Female Socket
- Fastening Type :
- Features :
- Backshell, Jackscrew
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 20
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.079" (2.00mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Row Spacing :
- 0.079" (2.00mm)
- Wire Gauge :
- 22 AWG