FLDWC1331-16-F023-9CS2959
Manufacturer Part Number:
FLDWC1331-16-F023-9CS2959
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
CABLE 3COND 16AWG WHITE SHLD
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.216" (5.49mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0100" (0.254mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
16 AWG