HIF4-16D-3.18R(01)
- Manufacturer Part Number:
- HIF4-16D-3.18R(01)
- Part of Description:
- CONN RCPT 16POS IDC 24AWG GOLD
- Product Category :
- Free Hanging, Panel Mount
- Connector Type :
- Receptacle
- Contact Finish Thickness :
- 30.0µin (0.76µm)
- Contact Type :
- Female Socket
- Fastening Type :
- Features :
- Strain Relief
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 16
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.125" (3.18mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing :
- 0.125" (3.18mm)
- Wire Gauge :
- 24 AWG