55PC2131-22-3/6/9-95-L002
Manufacturer Part Number:
55PC2131-22-3/6/9-95-L002
Part of Description:
CABLE 3COND 22AWG GRN/WH SHLD
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.113" (2.87mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0080" (0.203mm)
Jacket Color :
Green, White
Length :
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
150°C
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
22 AWG