55PC6119-22-6/9-9-9CS2856
Manufacturer Part Number:
55PC6119-22-6/9-9-9CS2856
Part of Description:
CABLE 2COND 22AWG WHITE SHLD
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Nickel Coated
Conductor Strand :
19/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.147" (3.73mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0100" (0.254mm)
Length :
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Shield Type :
Double Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
22 AWG