0402YJ100JBWTR
Manufacturer Part Number:
0402YJ100JBWTR
Manufacturer/Brand:
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Thin Film Capacitors
Capacitance :
10 pF
Features :
RF, High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16 V