HIF3BA-16D-2.54R(63)
- Manufacturer Part Number:
- HIF3BA-16D-2.54R(63)
- Manufacturer/Brand:
- Hirose
- Part of Description:
- CONN SOCKET 16POS IDC 28AWG GOLD
- Stock Condition:
- 68
- Manufacturer :
- Hirose
- Product Category :
- Free Hanging, Panel Mount
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Black
- Connector Type :
- Socket
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 7.87µin (0.200µm)
- Contact Type :
- Female Socket
- Fastening Type :
- Features :
- Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 16
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing :
- 0.100" (2.54mm)
- Wire Gauge :
- 28 AWG