55A0124-22-95/956CS2766
Manufacturer Part Number:
55A0124-22-95/956CS2766
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
CABLE 2COND 22AWG
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper Alloy, Silver Coated
Conductor Strand :
19/0.0063"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.086" (2.18mm)
Jacket (Insulation) Material :
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Length :
Number of Conductors :
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
22 AWG