AWH 16G-0222-IDC
- Manufacturer Part Number:
- AWH 16G-0222-IDC
- Manufacturer/Brand:
- ASSMANN WSW Components
- Part of Description:
- CONN HEADER 16POS IDC GOLD
- Stock Condition:
- 422
- Manufacturer :
- ASSMANN WSW Components
- Product Category :
- Free Hanging, Panel Mount
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Gray
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- Contact Type :
- Male Pin
- Fastening Type :
- Latch Lock/Eject Hooks, Short
- Features :
- Feed Through
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 16
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing :
- 0.100" (2.54mm)