CXA-0140-18-6/9-9CS2405
Manufacturer Part Number:
CXA-0140-18-6/9-9CS2405
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
CABLE 2COND 18AWG WHITE
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/30
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.158" (4.01mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0080" (0.203mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
18 AWG