E2534S.41.03
Manufacturer Part Number:
E2534S.41.03
Manufacturer/Brand:
Prysmian Group
Part of Description:
CABLE 4COND 14AWG RED SHLD 50'
Stock Condition:
2
Manufacturer :
Prysmian Group
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Annealed Bare
Conductor Strand :
Solid
Features :
Drain Wire, Rip Cord
Jacket (Insulation) Diameter :
0.253" (6.43mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0150" (0.381mm)
Jacket Color :
Red
Length :
50.00' (15.24m)
Number of Conductors :
4
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C
Product Status :
Active
Ratings :
ASTM B-3
Shield Type :
Foil
Usage :
Alarm, Safety
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
14 AWG