15-0518-10T
Manufacturer Part Number:
15-0518-10T
Manufacturer/Brand:
Aries Electronics, Inc.
Part of Description:
CONN SOCKET SIP 15POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Thickness - Post :
200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Mating :
Beryllium Copper
Contact Material - Post :
Brass
Features :
Open Frame
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions or Pins (Grid) :
15 (1 x 15)
Operating Temperature :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Pitch - Post :
0.100" (2.54mm)