5640B2201 NC001
Manufacturer Part Number:
5640B2201 NC001
Manufacturer/Brand:
Alpha Wire
Part of Description:
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000'
Stock Condition:
4
Manufacturer :
Alpha Wire
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
7/28
Features :
Drain Wire
Jacket (Insulation) Diameter :
0.201" (5.11mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0380" (0.965mm)
Jacket Color :
Length :
1000.0' (304.8m)
Number of Conductors :
3 (1 Triad Twisted)
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Foil
Usage :
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
22 AWG