540-12-4-WH-0250F
Manufacturer Part Number:
540-12-4-WH-0250F
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
CABLE 4COND 12AWG WHITE 250'
Stock Condition:
2
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
87/0.0087"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.354" (8.99mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0240" (0.610mm)
Jacket Color :
White
Length :
250.0' (76.2m)
Number of Conductors :
4
Operating Temperature :
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Commercial Audio
Voltage :
Wire Gauge :
12 AWG