IMSA-13065S-2-16Y501
Manufacturer Part Number:
IMSA-13065S-2-16Y501
Part of Description:
CONN RCPT HSG 16POS 2.00MM
Stock Condition:
1,421
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Locking Ramp
Features :
Retainer
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.098" (2.50mm)