ZPDR-16V-S
Manufacturer Part Number:
ZPDR-16V-S
Manufacturer/Brand:
JST
Part of Description:
CONN RCPT HSG 16POS 1.50MM
Stock Condition:
15,484
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Natural
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.059" (1.50mm)