FC4SDCBMM11.0592-T1
Manufacturer Part Number:
FC4SDCBMM11.0592-T1
Manufacturer/Brand:
Fox Electronics
Part of Description:
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF SMD
Manufacturer :
Fox Electronics
Product Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60 Ohms
Frequency :
11.0592 MHz
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency Tolerance :
±30ppm
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Load Capacitance :
20pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
HC-49/US
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.461" L x 0.197" W (11.70mm x 5.00mm)