FA-128 40.0000MF10Z-AC3
Manufacturer Part Number:
FA-128 40.0000MF10Z-AC3
Manufacturer/Brand:
Epson
Part of Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 9PF SMD
Manufacturer :
Epson
Product Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60 Ohms
Frequency :
40 MHz
Frequency Stability :
±10ppm
Frequency Tolerance :
±10ppm
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance :
9pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)