AB308-8.000MHZ-18-5
Manufacturer Part Number:
AB308-8.000MHZ-18-5
Manufacturer/Brand:
Abracon
Part of Description:
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF T/H
Stock Condition:
985
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80 Ohms
Frequency :
8 MHz
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency Tolerance :
±50ppm
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Load Capacitance :
18pF
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Package / Case :
Cylindrical Can, Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.118" Dia (3.00mm)