JN2AS10UL1-R
Manufacturer Part Number:
JN2AS10UL1-R
Manufacturer/Brand:
JAE Electronics
Part of Description:
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.472" (12.00mm)
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Twist
Features :
Ground Lug
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Orientation :
N (Normal)
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Zinc
Shell Material :
Zinc Alloy
Shell Size - Insert :
S
Shell Size, MIL :
Shielding :
Termination :
Solder
Voltage Rating :
200VAC