FW-10-05-G-D-445-070-A
Manufacturer Part Number:
FW-10-05-G-D-445-070-A
Manufacturer/Brand:
Samtec, Inc.
Part of Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.515" (13.081mm)
Length - Post (Mating) :
0.070" (1.778mm)
Length - Stack Height :
0.445" (11.303mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)