MM70-314-310B1-1-R300
Manufacturer Part Number:
MM70-314-310B1-1-R300
Manufacturer/Brand:
JAE Electronics
Part of Description:
CONN MXM 3.0 FMALE 314POS 0.020
Stock Condition:
15,715
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.047" (1.20mm)
Card Type :
MXM 3.0
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
3.94µin (0.10µm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Type :
Features :
Board Guide, Latches
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
314
Number of Positions/Bay/Row :
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)