21458-18-2-0500-0102-1-TS
- Manufacturer Part Number:
- 21458-18-2-0500-0102-1-TS
- Manufacturer/Brand:
- CnC Tech
- Part of Description:
- CABLE 2COND 18AWG BLK/WHITE 500'
- Stock Condition:
- 15
- Manufacturer :
- CnC Tech
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Multi-Conductor
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 34/0.0071"
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.153" (3.89mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Polyphenylene Ether (PPE)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0150" (0.381mm)
- Jacket Color :
- Black, White
- Length :
- 500.0' (152.4m)
- Number of Conductors :
- 2
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 80°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- UL Style 21458
- Shield Type :
- Usage :
- Voltage :
- 300 V
- Wire Gauge :
- 18 AWG