0805J2000561GFT
Manufacturer Part Number:
0805J2000561GFT
Manufacturer/Brand:
Knowles Syfer
Part of Description:
CAP CER 560PF 200V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
High Reliability
Capacitance :
560 pF
Failure Rate :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.051" (1.30mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
200V