CGA2B3X8R1C333M050BD
Manufacturer Part Number:
CGA2B3X8R1C333M050BD
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
CAP CER 0.033UF 16V 0402 EPOXY
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.033 µF
Failure Rate :
Features :
Epoxy Mountable, High Temperature
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V