TAC106K025P05-F
Manufacturer Part Number:
TAC106K025P05-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP TANT 10UF 10% 25V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
5
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V