TDL106K010S1B-F
Manufacturer Part Number:
TDL106K010S1B-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP TANT 10UF 10% 10V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.200" Dia (5.08mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
10 V