TDC104K035NSE-F
Manufacturer Part Number:
TDC104K035NSE-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP TANT 0.1UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.350" (8.89mm)
Lead Spacing :
0.125" (3.18mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.175" Dia (4.45mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
35 V