A-M12-12-MGMA-GHB1A
Manufacturer Part Number:
A-M12-12-MGMA-GHB1A
Manufacturer/Brand:
ASSMANN WSW Components
Part of Description:
CONN PLUG MALE 12POS SOLDER CUP
Stock Condition:
56
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.236" ~ 0.315" (6.00mm ~ 8.00mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
1.5A
Fastening Type :
Threaded
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C