FN9244S1R-15-06-20
- Manufacturer Part Number:
- FN9244S1R-15-06-20
- Part of Description:
- IEC INLET HP FILTER 250VAC, 15A,
- Approval Agency :
- CE, CQC, CSA, ENEC, UL
- Connector Style :
- IEC 320-C14
- Current Rating - Filter :
- 15A
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 28.50mm x 21.90mm
- Panel Thickness :
- 0.059" ~ 0.087" (1.50mm ~ 2.20mm)
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)