FN9262SA-10-06
- Manufacturer Part Number:
- FN9262SA-10-06
- Part of Description:
- PWR ENT MOD RCPT
- Stock Condition:
- 27
- Accomodates a Fuse :
- Yes (Fuse Not Included)
- Approval Agency :
- CE, CQC, CSA, ENEC, UL
- Connector Type :
- Receptacle, Male Blades - Module
- Current Rating - Filter :
- 10A
- Features :
- Safety Version
- Filter Type :
- Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- Fuse Holder, Drawer :
- Fuse Holder, Twin Fused
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 29.50mm x 33.00mm
- Panel Thickness :
- 0.024" ~ 0.059" (0.60mm ~ 1.50mm)
- Product Status :
- Active
- Switch Features :
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)