CN1020A14G15P8Y240
Manufacturer Part Number:
CN1020A14G15P8Y240
Manufacturer/Brand:
Cinch Connectivity Solutions
Part of Description:
CONN PLUG MALE 15POS CRIMP
Stock Condition:
432
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.613" (15.57mm)
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Current Rating (Amps) :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Features :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15 (Power)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C