C48-16R16-24P-100
Manufacturer Part Number:
C48-16R16-24P-100
Manufacturer/Brand:
Cinch Connectivity Solutions
Part of Description:
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock Condition:
418
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.769" (19.53mm)
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Features :
Cable Clamp, Coupling Nut
Ingress Protection :
Environment Sealed
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
24 (Power)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C