0505C300GW301X
Manufacturer Part Number:
0505C300GW301X
Manufacturer/Brand:
Passive Plus
Part of Description:
CAP CER 30PF 300V C0G/NP0 0505
Stock Condition:
860
Manufacturer :
Passive Plus
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
30 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
300V