C1206C0G500-470JNP-CT
Manufacturer Part Number:
C1206C0G500-470JNP-CT
Manufacturer/Brand:
Venkel LTD
Part of Description:
CAP CER 50V C0G/NP0 1206
Stock Condition:
4,000
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V