0402G250N390JCT
Manufacturer Part Number:
0402G250N390JCT
Manufacturer/Brand:
Frontier Electronics
Part of Description:
CAP CER 39PF 25V C0G/NP0 0402
Stock Condition:
20,000
Manufacturer :
Frontier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
39 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
25V