0402G250W104KCT
Manufacturer Part Number:
0402G250W104KCT
Manufacturer/Brand:
Frontier Electronics
Part of Description:
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402
Manufacturer :
Frontier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25V