M550B828K006AA
Manufacturer Part Number:
M550B828K006AA
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHAS MNT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
8200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.520" (13.20mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
M55 Module
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
6 V