T555B187K010AT
Manufacturer Part Number:
T555B187K010AT
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT POLY 180UF 10V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.378" (9.60mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10 V