T543V685M050ATS0657280
Manufacturer Part Number:
T543V685M050ATS0657280
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT POLY 6.8UF 50V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100kHz
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :
V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
50 V