T523H108M010APE0707280
Manufacturer Part Number:
T523H108M010APE0707280
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT POLY 1000UF 10V 2924
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
H
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
2924 (7360 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V